Jak vybrat dětský batoh

Nesprávně zvolený batoh i jeho nesprávné nošení trvale poškozují dětská záda a páteř. Čím se tedy při nákupu dětského batohu řídit?

 

Mezi dětmi a dospívajícími je batoh bezesporu jedno z nejvíce oblíbených zavazadel. Je prakticky používán pro všechny typy aktivit, počínaje každodenní docházkou do školy, přes všemožné sportovní aktivity, konče různými výlety nebo delšími outdorovými výpravami.

 

Batohů je v současné době nepřeberné množství. Vyrábějí se v různých velikostech a barvách, navrhují z různých materiálů a látek, mají různé tvary i různé zádové systémy. I když je batoh, hlavně u dospívajících, mnohdy jakési vyjádření osobního stylu a postoje, nemělo by se při jejich výběru zapomínat na vhodnost celkové konstrukce a hlavně na technické řešení zádového systému, který je na batohu nejdůležitější. 

 

Ve srovnání s taškami přes rameno nebo do ruky, jsou batohy lepší volbou, neboť váha batohu je rovnoměrně podpírána nejsilnějšími svaly na těle – svaly zádovými a břišními. Při správném nošení batohu je hmotnost batohu rovnoměrně roznášena po celém trupu a poškození páteře a ramen je méně pravděpodobné, než je tomu u nošení tašek přes rameno nebo do ruky.

 

Přestože jsou batohy velice praktické a užitečné, při opakovaném nesprávném nošení, nebo díky přílišné váze mohou mít i negativní dopad na vývoj páteře, případně způsobit nepříjemné bolesti.

 

MOŽNÉ ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY SOUVISEJÍCÍ S NOŠENÍM BATOHU

Lidská páteř se skládá ze 33 obratlů, mezi kterými leží meziobratlové ploténky. Ploténky jsou tvořené elastickou tkání, která sloužící jako nárazníková zóna mezi dvěma sousedními  obratli. Ležící člověk zatěžuje ploténky přibližně tlakem 25kg, stojící tlakem přibližně 100kg, sedící přibližně 140kg a předklánějící se člověk tlakem až 250kg!

 

Při nošení příliš těžkého batohu, batohu s nevhodně zvoleným nebo nesprávně navrženým zádovým systémem hmotnost batohu „táhne“ dětskou postavu vzad. Děti přirozeně tento tah kompenzují předkloněním vpřed. Předklonění je realizováno buď v bocích nebo ve střední a dolní partii páteře nahrbením, čímž dochází k nepřirozené kompresi plotének velkým tlakem.

 

Řada dětí a dospívajících nosí batoh pouze přes jedno rameno, z části protože si myslí, že je to jednodušší, z části, že si myslí, že vypadají dospěleji. Takovéto nošení batohu však působí na páteř a ploténky daleko negativněji, neboť kromě předklánění vpřed je nutno hmotnost batohu vyvažovat i do stran. Kompenzace dopředu a do strany zároveň zatěžuje nejen páteř a ploténky ale také krční svalstvo, ramena, žebra i celý hrudní koš daleko výrazněji a nerovnoměrněji.

 

Nerovnováha zatížení dětského těla a příliš velká hmotnost batohu může způsobovat svalové přetížení, svalový spasm vedoucí až k zanícení, bolesti zad, krku i hlavy v krátkodobém horizontu. V dlouhodobém horizontu pak může přispět a urychlit vznik vážnějších poškození páteře a plotének, mezi které patří:

 • pokřivení přirozeného zakřivení páteře ve střední a bederní části, způsobující svalovou bolest, bolestivé dráždění meziobratlových plotének a bolest hrudníku

 • kulatění střední části páteře včetně ramen

 • v extrémních případech může dokonce založit na budoucí problémy vedoucí až k zhmoždění meziobratlové ploténky

 

Jen pro představu jak těžký batoh děti nezřídka nosí, je dobré přepočítat poměr hmotností batohu a dětského těla. Při hmotnosti dítěte 25kg a batohu 5kg dojdeme k závěru, že dospělý muž o hmotnosti 80kg by měl nosit batoh o hmotnosti 16kg, což i pro většinu dospělých není zrovna nejlehčí batoh na celodenní nošení. Většina pediatrů a fyzioterapeutů přitom doporučuje hmotnost batohu pro děti v rozmezí maximálně 10%-15% hmotnosti dítěte.

 

JAK VYBÍRAT A NA CO DÁVAT POZOR PŘI KOUPI BATOHU

Při výběru batohu je třeba věnovat největší pozornost zádovému systému a ramenním popruhům, neboť tyto jsou rozhodující, jestli batoh bude možné správně a zdravě nosit. Níže je několik dalších tipů, které je dobré při pořizování batohu zvážit.

 

 • Batoh by měl být co nejlehčí ale z dostatečně pevného materiálu.

 • Ramenní popruhy by měly být dostatečně polstrované, akorát široké a anatomicky střižené. Příliš široké ramenní popruhy přesahují ramena, špatně sedí a přenáší zatížení, příliš úzké se naopak zařezávají do krčních a ramenních svalů. Správně anatomicky střižené ramenní popruhy nesjíždějí na hranu ramen, rovnoměrně dosedají na dětské tělo po celé délce, nevytvářejí takzvané křidélka, kdy se pouze na vnitřní straně dotýkají krčních svalů.

 • Ramenní popruhy by měly mít vždy hrudní horizontální popruh.

 • Batoh by měl být vybaven bederním popruhem nebo bederním pásem.

 • Zádový panel by měl být pevný, pohodlně polstrovaný, vzdušný a vyztužený. Takto konstruovaný zádový panel dobře a rovnoměrně roznáší hmotnost batohu. Pozor je třeba dát na příliš silné polstrování, neboť vzdaluje těžiště batohu od těžiště postavy a tudíž je zapotřebí vyvíjet větší úsilí ke kompenzaci hmotnosti batohu.

 • Délka zádového panelu by měla být zvolena tak, aby dno batohu nespadávalo pod pás dítěte, přižemž uchycení ramenních popruhú k bytohu by mělo být přibližně 8-10cm pod krčním 7. Obratlem.

 • Batoh by měl být vybaven reflexními body zepředu i zezadu pro lepší viditelnost za tmy nebo při špatné viditelnosti.

 • Přezky a zipy by měly být požity takové, aby je i malé děti mohly ovládat.

 • Konstrukce, velikost a tvar batohu by měly být voleny dle budoucího využití.

 

TIPY JAK RODIČ MŮŽE OVLIVNIT SPRÁVNÉ POUŽÍVÁNÍ BATOHU

 • přesvědčit dítě, aby v batohu nosilo pouze to, co potřebuje a ne zbytečnosti navíc

 • naučit dítě používat hrudní a bederní popruh při každém nošení batohu

 • naučit dítě zdravě manipulovat s batohem, aby nedocházelo ke zbytečnému vytáčení a předklánění trupu při nasazování batohu, nelépe je pokleknout při nasazování těžkého batohu a uchopit ho oběma rukama.

 • naučit dítě správnému balení batohu, nejtěžší věci balit co nejblíže zad, ostatní rovnoměrně v objemu batohu

 • naučit dítě správně nastavit délku ramenních popruhů, dno batohu by nemělo viset pod pasem, natož pod hýžděmi

 • naučit dítě správnému pohybu s batohem na zádech, bez zbytečného předklánění, kroucení a rychlých trhavých pohybů

 • přesvědčit dítě, aby používalo oba ramenní popruhy a nenosilo batoh pouze na jednom rameni.

 • Naučit dítě nedávat ostré předměty do batohu na stranu zad.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení